2017 Results AAU OUTDOOR JO QUALIFIERS & CHAMPIONSHIPS

(The mark reported for an athlete in an event is the best mark reported in all of the results provided. (https://coachoregistration.com)


F 8 & Under 100m dash
rank 845 -- DREW HOPKINS 19.17 -- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI

M 8 & Under 100m dash
rank 280 -- JONATHAN NEWTON 16.12-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI

M 9 100m dash

rank34 -- LARRY MOON 14.08-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 10 100m dash
rank 515 -- TIFFANY GATHERS 17.07-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI

M 10 100m dash
rank 37 -- ETHAN GARDNER 13.58
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 
rank 153 -- JAYMIER SLIGH 14.27-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 11 100m dash
rank 37 -- HAYZES ROBINSON 13.54 -- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 11 100m dash
rank 73 ELIJAH FAULKNER 13.55-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 12 100m dash
rank 290 --  MASON PRIOLEAU 14.19-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit M


M 13 100m dash
rank 34 -- BRANDON JACKSON 12.12
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 133 -- JOHN BURTON 12.78-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 14 100m dash
rank 33 -- DANIELLE BRYANT 12.47
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 15-16 100m dash
rank 104 -- CASEY BURTON 12.53 -- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 808 -- RAVYN RUE 14.03 -- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 15-16 100m dash
rank 375 -- YENI ABAKAH 11.94--06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI

M 8 & Under 200m dash
rank123 -- JONATHAN NEWTON 32.00
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 9 200m dash
rank 94 LARRY MOON 30.02
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 10 200m dash
rank86 -- RAY MILLER 28.55
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 126 -- ETHAN GARDNER 29.07 -- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 11 200m dash
rank 128 -- HAYZES ROBINSON 29.03
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 12 200m dash
rank 423 -- SAMIR WARE 30.36-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 13 200m dash
rank 43 -- BRANDON JACKSON 24.59
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 298 -- JOHN BURTON 27.26-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 14 200m dash
rank 32 -- DANIELLE BRYANT 25.50
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 15-16 200m dash
rank342 -- CASEY BURTON 26.71
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 1107 -- RAVYN RUE 30.52-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI

M 15-16 200m dash
rank 460 -- YENI ABAKAH 24.20
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 8 & Under 400m dash
rank 23 -- JONATHAN NEWTON 1:10.49
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 

M 10 400m dash
rank 54 -- RAY MILLER 1:05.00
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 


F 12 400m dash
rank 95 -- DAILYN HOPKINS 1:04.89
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 
rank 295 -- GABRIELLE GATHERS 1:10.49-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 12 400m dash
rank 102 -- JULIAN DUGGER 1:02.19
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 289 -- SAMIR WARE 1:08.81-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 13 400m dash
rank 19 -- BRANDON JACKSON 54.37
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 182 -- JADEN DUGGER 1:01.60 -- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 17-18 400m dash
rank 408 -- SAM CASALE 53.32
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 422 -- LEO HARPER 53.51-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 14 200m hurdles
rank 9 -- DANIELLE BRYANT 28.33
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 

M 9 800m run
rank 105 -- BRUCE ANDERCHAK 2:52.88
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 10 800m run
rank 70 -- DAVIN GARTLEY 2:40.24
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 297 -- LUCKY MORRIS 3:12.06-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 11 800m run
rank 98 -- DAVIN GARTLEY 2:39.72
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 

M 13 800m run
rank 13 -- TRISTAN SANDERS 2:09.87
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 

M 15-16 800m run
rank 256 -- ROBERT PATTERSON 2:15.59
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 17-18 800m run
rank 43 -- ELIAS ZAJICEK 1:59.41
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 122 -- LEO HARPER 2:04.01 -- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 202 -- CONNOR VOLK-KLOSS 2:08.08 -- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 9 1500m run
rank 56 -- BRUCE ANDERCHAK 5:45.53
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 10 1500m run
rank 75 -- DAVIN GARTLEY 5:36.20
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 182 -- LUCKY MORRIS 6:23.85-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 


M 11 1500m run
rank 80 -- DAVIN GARTLEY 5:26.88
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 

M 12 1500m run
rank 78 -- CAMERON DIGGINS 5:20.97
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 13 1500m run
rank 5 -- TRISTAN SANDERS 4:32.92
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games -- Ypsilanti MI 

M 15-16 1500m run
rank 207 -- ROBERT PATTERSON 4:49.34
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 17-18 1500m run
rank 44 -- ELIAS ZAJICEK 4:20.56
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 
rank 53 -- CONNOR VOLK-KLOSS 4:23.60 -- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 17-18 2000m steeplechase
rank 8 -- ELIAS ZAJICEK 6:31.84
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 

M 12 3000m run
rank 45 -- CAMERON DIGGINS 11:29.52
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 

M 13 3000m run
rank 16 -- TRISTAN SANDERS 10:19.14
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 

M 17-18 3000m run
rank 11 -- CONNOR VOLK-KLOSS 9:27.41
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 8 & Under long jump
rank 267 -- MYA ESHENBAUGH 7-10.00 -- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 9 long jump
rank 39 -- BRUCE ANDERCHAK 12-08.00
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 10 long jump
rank 114 -- TIFFANY GATHERS 11-04.75
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 10 long jump
rank 196 -- JAYMIER SLIGH 11-06.50
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 11 long jump
rank 8 -- ELIJAH FAULKNER 16-01.50
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 12 long jump
rank 41 -- DAILYN HOPKINS 14-09.00
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 116 -- GABRIELLE GATHERS 13-03.50-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 12 long jump
rank 16 -- JULIAN DUGGER 16-01.50
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 109 -- MASON PRIOLEAU 14-01.69-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 
rank 199 -- GAVIN ESHENBAUGH 12-07.75-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 13 long jump
rank 61 -- JOHN BURTON 16-03.25
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 135 -- AARON FORD 14-09.25-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 15-16 long jump
rank 74 -- CASEY BURTON 16-10.50
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 
rank 310 -- RAVYN RUE 14-06.50-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 15-16 long jump
rank 146 -- CAYDEN PRIOLEAU 19-00.50
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 


M 17-18 long jump
rank 226 -- SAM CASALE 19-03.00
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 13 triple jump
rank 22 -- AARON FORD 33-01.00
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI

M 15-16 triple jump
rank 79 -- CAYDEN PRIOLEAU 38-03.00
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 17-18 triple jump
rank 156 -- SAM CASALE 38-01.00
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

F 8 & Under turbo-javelin
rank 7 -- MYA ESHENBAUGH 49-02.95
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 

F 12 turbo-javelin
rank 18 -- IYSIS SMITH 72-03.50
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 


M 12 turbo-javelin
rank 17 -- GAVIN ESHENBAUGH 103-10.46
-- 07-29 AAU Junior Olympic Games, Ypsilanti MI 

F 8 & Under shot put
rank 55 -- MYA ESHENBAUGH 14-04.00
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 

M 9-10 4x100m relay
rank 13
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 54.83

F 11-12 4x100m relay
rank 60
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 56.41

M 11-12 4x100m relay
rank 27
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 53.29

M 13-14 4x100m relay
rank 66
-- 06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 49.60

M 17-18 4x800m relay
rank 16
--  06-29 AAU Region 12 Qualifier at Renaissance HS & U of D Mercy, Detroit MI 8:42.23

Association Summary
7 new records

20 Association champions 
16 Silver Medals
10 Bronze Medals
20 4th -6th place medals
46 regional Qualifiers..(we entered 48 and one of those two didn't compete)

2018 Three rivers Association Championship (June 23-24) was a huge success for the Stallions!!!


New Record & Champions
Boys 11&12 4*100
Boys 13/14 4*400

Janiah long jump
Johnny 100,200,400
Brandon 13/14  400)

‚ÄčOur Champions 

Brianna javelin 

Haze 100

Riley 200,400
Elijah long jump, 100
Brandon 100,200
Tristan 800,1500
Julian long jump
Trevor 100,200,400
Bobby 800
Elias 800, steepleChase

2018 Results

STALLIONS

TRACK CLUB